Emeritus Prof. Dr. İlter TURAN

İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
Özgeçmiş

Dr. Turan halihazırda İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Siyasal Bilgiler Emeritüs Profesörü ve Uluslararası Siyasal Bilimler Derneği’nin (International Political Science Association-IPSA) önceki dönem genel başkanıdır. Karşılaştırmalı Siyaset üzerinde çalışmakta olup Türk siyasi kurumları (partiler ve parlamento), siyasal gelişme ve demokratikleşme, su politikası, NATO ve ulusal güvenlik, AB ile ilişkiler, uluslararası sistemde değişim, Türkiye’nin komşu bölgelere dönük siyasetleri üzerinde araştırma ve yayınları vardır.

İlter Turan meslek hayatına 1964 yılında İstanbul Üniversitesi’nde başlamış, 1993-1998 yıllarında Koç Üniversitesi’nde görev yapmış, 1998-2001 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapmıştır. Kentucky, Arizona, Iowa, Wisconsin, Southern Oregon , California (Berkeley) ve Saint Anthony’s College  ve Nuffield College (Oxford)  Üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Profesör Turan 2000-2009 yılları arasında Siyasi İlimler Türk Derneği Genel başkanlığı, 2000-2006 yılları arasında Uluslararası Siyasi Bilimler Derneği yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, 2006-2009 yılları arasında ise 21. Dünya Siyasal Bilim Kongresi başkanlığı, ayrıca uzun süre Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı ve TEGV Yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve German Marshall Fund On Turkey serisi yazarlığı yapmakta, yerli ve yabancı televizyon, radyo, dergiler ve gazetelerde yorumları sık sık yer almaktadır. Bazı şirketlerde de bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir.

1941 İstanbul doğumlu olan Turan, Siyasal Bilimler lisansını Oberlin College (Ohio)’dan, (1962), Yüksek Lisansı’nı Columbia Üniversitesi’nden (1964) almış, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nde doktorasını tamamlamıştır. Dr. Turan evli ve tek çocukludur.    

Konu Özeti