Prof. Dr. Erhan ERKUT

Rektör Yardımcısı, MEF Üniversitesi
Özgeçmiş

Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı.  Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulundu. 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevini yürütmekte.  Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır. Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi desteği ile hayata geçirdiği 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim programı kapsamında verdiği YetGen eğitimleri ile 6 yıldır binlerce lise ve üniversite öğrencisinin profesyonel gelişimine destek olmaktadır. Prof. Erkut, "Üniversite Seçerken" ve "İşte Ceylanlar" kitaplarının yazarıdır.

Konu Özeti

Tüm kurumlar hızla evrilirken, eğitim kurumlarının da bu hızlı değişimden etkilenmemesi mümkün değil. Kitlesel eğitim artık toplumun beklentilerini karşılamıyor. Doğru cevabı aramak yerine farklı cevaplar oluşturabilecek akıllı yaratıcılar yetiştirmek gerekiyor. Maalesef elimizdeki eğitim sistemi geleceğin toplumu için gereken insan kaynağını oluşturmaktan aciz. Tüm dünya eğitimde dönüşümün sancılarını yaşıyor. Bu değişimin tetikleyici güçleri ne? Peki bu değişimler hangi boyutlarda olacak? Bu süreci başarmış alternatif eğitim kurumları… Eğitimciler için pek heyecanlı bir dönemdeyiz: ya altüst edileceğiz ya da altüst edenlerden olacağız.